Edevlet Soyadı Değişikliği Davası, Soyadı Değişikliği Avukatı, Soyadı Değişikliği İzmir, İzmir İsim değiştirme Avukatı, İzmir İsim Değiştirme Davası, Soyisim Değişikliği, Soyisim nasıl değiştirilir

Edevlet Soyadı Değişikliği 2023 Avukat Ücreti

E-devlet platformu, Türkiye’deki vatandaşların kamu hizmetlerine kolay ve hızlı erişimini sağlamaktadır. Ancak bazı işlemler, yasal düzenlemeler veya karmaşıklıklar nedeniyle ekstra dikkat ve uzmanlık gerektirebilir. Soyadı değişikliği de bu tür işlemlerden biridir. 2023 yılında soyadı değişikliği yapmayı düşünen bireyler için avukat desteği almak, süreci daha hızlı ve hatasız bir şekilde tamamlamalarına olanak tanır. Ancak avukat ücretleri, yapılan hizmete, avukatın deneyimine ve sürecin karmaşıklığına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu nedenle soyadı değişikliği konusunda avukat desteği almayı planlayan kişilerin, 2023 yılında geçerli olan ücretlendirme ve yasal düzenlemeleri dikkatlice incelemesi önerilir.

Soyadı Değişikliği Davası Nedir ?

Soyadı Değişikliği Davası, Türk Medeni Kanunu 27. maddesi gereği haklı sebep olması halinde kişilerin soyadını değiştirebildikleri bir dava türüdür. Soyadı değiştirilmesini isteyen kişilerin birçok haklı sebebi olabilir. Haklı sebebi olması ile birlikte soyadını kullanmak istemeyen kişiler bu davayı açarak soyadlarını değiştirebilirler.

Avukatın rolü burada kişinin haklı davasında kişiyi temsil etmek ve olabildiğince süreci hızlı bitirebilmektir. Davanın olası reddedilme ihtimallerini önceden öngörüp riskleri iş sahibi adını azaltabilir. Soyadı Değiştirme Davası İzmir ilinde yaygın olarak görülen bir dava türüdür.

Örneğin; kişinin soyadının zor telaffuz edilmesi, soyadını dünya görüşü gereği kullanmak istememesi, soyadının küçük düşürücü olması, soyadını yaşadığı bir tramva yüzünden kullanmak istememesi gibi her davada haklı sebep kavramı ayrıca değerlendirilecektir.

Soyadı Değiştirme Davasında Neler Haklı Sebep Olabilir ?

  • Kişinin ailevi durumları nedeniyle soyadını kullanmak istememesi
  • Kişinin soyadının ahlak, kültürel değerlere aykırı olması
  • Kişinin soyadının gülünç, alay konusu olabilecek bir soyadı olması
  • Kişinin soyadının dünya görüşüne aykırı olması
  • Annenin velayetine geçen çocuğun babanın soyadını taşımak istememesi
  • Kişinin çevresi tarafından bilinen soyadı ile resmiyette yazan soyadının birbirinden farklı olması
  • Kişinin soyadının söylenmesinin zor olması
  • Kişinin din değiştirmesi nedeniyle benimsemediği bir dinde anlamı olan soyadını kullanmak istememesi
  • Her dava kendi içerisinde farklı değerlendirilmelidir bu sebeple bu örnekler çoğaltılabilir.

Soyadı Değişikliği Edevlet Üzerinden Yapılabilir mi ?

Soyadı Değişikliğinin edevlet üzerinden yapılabilmesi için belirlenen son gün 24.12.2022’dir.İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan resmi yazı içeriğinde sunulan hizmetin süresi sınırlıdır. İçişleri Bakanlığı tarafından belirtilen sürenin geçmesi nedeniyle Soyadı değişikliği edevlet sitesi üzerinden yapılamaz. Mahkeme kararı olmaksızın soyadı değiştirilemez.

Halk arasında e-devlet üzerinden isim-soyisim değişikliği yapıldığı yönünde kirli bilgi akışı olsa da kanunen bunun mümkün değildir. İçişleri bakanlığı tarafından yayımlanan yönetmeliğin süresi dolması nedeniyle mahkeme yolu haricinde değişikliğe imkan tanınmamaktadır.

Soyadı Değişikliği Davası Nerede Açılır ?

Soyadı Değişikliği Davası, 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu 36. Maddesi gereği düzeltmeyi isteyen kişinin ikamet adresinin bulunduğu yerdeki görevli Asliye Hukuk Mahkemesinde açılır.

Davanın açılmasından önce yasal bildirilen ikamet adresinin kontrol edilmesi ve sonrasında davanın açılması olası bir davanın uzama nedenini önleyecektir.

Soyadı Değiştirme Davası Avukatı

Ofisimizde; Soyadı Değiştirme Davası, İsim Değiştirme Davası, İzmir İsim Değiştirme Davası , Soyadı Değiştirme Davası Avukatı, İsim Değiştirme Davası Avukatı, Soy isim Değiştirme Davası gibi hukuki konularda faaliyet gösterilmektedir. Detaylı bilgi almak için ofis telefonumuzdan uzman avukatımızla görüşebilirsiniz.

Soyadı Değiştirme Davası Ücreti 2023

Soyadı Değiştirme Davası ücreti 2023 yılında AAÜT’ye göre belirlenir. Genel yetkili mahkeme olan Asliye Hukuk Mahkemelerinde en düşük avukatlık ücreti Türkiye Barolar Birliğinin yayımlamış olduğu AAÜT gereği 9.200TL’dir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir